Porto, madera i inne wina

Portugalia to kraj słynące ze swojej przepysznej kuchni, w której królują dania z rym i owoców morza, sycące potrawy z mięsa, a także bardzo słodkie desery, które wraz z pysznymi portugalskimi serami, podawane są jako przekąski lub dodatek do mocnej kawy. Właśnie do słodkich potraw przyrządzanych na bazie cukru i żółtek, oprócz „małej czarnej” podaje się także wina.

Na całym świecie znane są głównie dwa portugalskie wina: porto i madera.

Madera swoja nazwę wzięło od wyspy, z której pochodzi. Jest to bardzo mocny trunek, gdyż w okresie fermentacji dodaje się do niego destylowany alkohol. Ten rodzaj wina nie jest jednorodny. Wyróżnić możemy kilka gatunków madery, różniących się między sobą nie tylko smakiem (bardzo słodkie i półwytrawne), ale także zawartością alkoholu.

Równie rozpoznawalną nazwą jest porto. Jest to bardzo specyficzne i równie mocne jak madera wino, które powstaje z fermentującego oku winogron. W procesie fermentacji dolewa się do niego brandy. Wino leżakuje w beczkach aż do wiosny, a następnie przenosi się je do piwnic, by tam dojrzało. Wyróżnić możemy cztery gatunki porto, które różnią się między sobą barwą płynu. Są to: rubinowe, lekko brązowe, czerwone oraz białe.

Generalnie, poza tymi dwoma słynnymi rodzajami, wina portugalskie, choć niezwykle smaczne, nie są powszechnie znane. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że nazwy nawiązują do szczepów winogron, z których powstają, a które nie są powszechnie rozpoznawane.

W Portugalii możemy wyróżnić aż osiem znanych regionów słynących z produkcji win. Z jednej z nich, Duoro, pochodzi aż 85 odmian winogron.

Z białych win słyną: Vinhos Verdes, wyróżniające się odmianą touriga nacional Estremadura, Alentejo, Bairrada, Dao, Ribatejo oraz słynący z odmiany moscatel region Palmela/Set bal.

Natomiast znanym czerwonym szczepem jest aragonez, pochodzący z Hiszpanii. Z tego rodzaju winogrona produkuje się mocne wino o smaku owocowym z nutką czerwonej śliwki, maliny i czarnej porzeczki, które doskonale smakuje w połączeniu z czerwonymi mięsami.